United Chemi-Con E36D201HPN222MC54M
E36D201HPN222MC54M
Part No.:
E36D201HPN222MC54M
Datasheet:
ShinYuaE36D201HPN222MC54M.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
67mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.67 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.125 (53.98mm)