United Chemi-Con E36D250LPN683TC92M
E36D250LPN683TC92M
Part No.:
E36D250LPN683TC92M
Datasheet:
ShinYuaE36D250LPN683TC92M.pdf
Description:
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.08 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)