United Chemi-Con E36D251LPN741TAA5N
E36D251LPN741TAA5N
Part No.:
E36D251LPN741TAA5N
Datasheet:
ShinYuaE36D251LPN741TAA5N.pdf
Description:
CAP ALUM 740UF 250V SCREW
Capacitance:
740 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)