United Chemi-Con E36D350HPN223MC48M
E36D350HPN223MC48M
Part No.:
E36D350HPN223MC48M
Datasheet:
ShinYuaE36D350HPN223MC48M.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SCREW
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
22.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.32 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.048 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
1.875 (47.63mm)