United Chemi-Con E36D351LPN102MAA5M
E36D351LPN102MAA5M
Part No.:
E36D351LPN102MAA5M
Datasheet:
ShinYuaE36D351LPN102MAA5M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
178mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.41 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.774 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)