United Chemi-Con E36D400HPN323UAA5M
E36D400HPN323UAA5M
Part No.:
E36D400HPN323UAA5M
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE36D400HPN323UAA5M.pdf
Description:
CAP ALUM 32000UF 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U36D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
32000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)