United Chemi-Con E36D401HPN502MDD0M
E36D401HPN502MDD0M
Part No.:
E36D401HPN502MDD0M
Datasheet:
ShinYuaE36D401HPN502MDD0M.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)