United Chemi-Con E36D451HPN182MCB7M
E36D451HPN182MCB7M
Part No.:
E36D451HPN182MCB7M
Datasheet:
ShinYuaE36D451HPN182MCB7M.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
138.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.74 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.036 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)