United Chemi-Con E36D500HPN224MED0M
E36D500HPN224MED0M
Part No.:
E36D500HPN224MED0M
Datasheet:
ShinYuaE36D500HPN224MED0M.pdf
Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 50V SCREW
Capacitance:
220000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.04 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.056 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)