United Chemi-Con E36D500LPN563TDA5N
E36D500LPN563TDA5N
Part No.:
E36D500LPN563TDA5N
Datasheet:
ShinYuaE36D500LPN563TDA5N.pdf
Description:
CAP ALUM 56000UF 50V SCREW
Capacitance:
56000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)