United Chemi-Con E36D501CSS902MFF5M
E36D501CSS902MFF5M
Part No.:
E36D501CSS902MFF5M
Datasheet:
ShinYuaE36D501CSS902MFF5M.pdf
Description:
CAP ALUM 9000UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
9000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.240 (31.50mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
6.102 (155.00mm)