United Chemi-Con E36D600CPN503TE92N
E36D600CPN503TE92N
Part No.:
E36D600CPN503TE92N
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE36D600CPN503TE92N.pdf
Description:
CAP ALUM 50000UF 60V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U36D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
50000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
60 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)