United Chemi-Con E36D630HPN184MEE3M
E36D630HPN184MEE3M
Part No.:
E36D630HPN184MEE3M
Datasheet:
ShinYuaE36D630HPN184MEE3M.pdf
Description:
CAP ALUM 180000UF 20% 63V SCREW
Capacitance:
180000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.42 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.988 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)