United Chemi-Con E36D630HPN223MC67M
E36D630HPN223MC67M
Part No.:
E36D630HPN223MC67M
Datasheet:
ShinYuaE36D630HPN223MC67M.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.91 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.074 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.625 (66.68mm)