Cincon Electronics Co. LTD EC2SB-05S15
EC2SB-05S15
Part No.:
EC2SB-05S15
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaEC2SB-05S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
EC2SB (10W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.7V
Voltage-Input(Max):
9V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
666mA
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)