Cincon Electronics Co. LTD EC3AW12HM
EC3AW12HM
Part No.:
EC3AW12HM
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
ShinYuaEC3AW12HM.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 14 Leads
Packaging:
Tube
Series:
EC3AW (3W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
72V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
250mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
77%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)