Cincon Electronics Co. LTD EC6AW-24D15
EC6AW-24D15
Part No.:
EC6AW-24D15
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Datasheet:
ShinYuaEC6AW-24D15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 8W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 9 Leads
Packaging:
Tube
Series:
EC6AW (8W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
-15V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
265mA, 265mA
Power(Watts):
8 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
85%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)