Cincon Electronics Co. LTD EC6AW-48S33
EC6AW-48S33
Part No.:
EC6AW-48S33
Datasheet:
ShinYuaEC6AW-48S33.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 6.6W
Series:
EC6AW (8W)
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
3.3V
Current-Output(Max):
2A
Power(Watts):
6.6 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
80%
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)