Panasonic Electronic Components ECH-U1C181GX5
ECH-U1C181GX5
Part No.:
ECH-U1C181GX5
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaECH-U1C181GX5.pdf
Description:
CAP FILM 180PF 2% 16VDC 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ECH-U(X)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 pF
Tolerance:
±2%
VoltageRating-AC:
11V
VoltageRating-DC:
16V
DielectricMaterial:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.033 (0.85mm)