Panasonic Electronic Components ECQ-E2123JB
ECQ-E2123JB
Part No.:
ECQ-E2123JB
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECQ-E2123JB.pdf
Description:
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECQ-E(B)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.311 L x 0.165 W (7.90mm x 4.20mm)
Height-Seated(Max):
0.319 (8.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)