Panasonic Electronic Components ECQ-E2154JB
ECQ-E2154JB
Part No.:
ECQ-E2154JB
Datasheet:
ShinYuaECQ-E2154JB.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Series:
ECQ-E(B)
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
250V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Size/Dimension:
0.311 L x 0.248 W (7.90mm x 6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.480 (12.20mm)
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)