Panasonic Electronic Components ECQ-UAAF103K
ECQ-UAAF103K
Part No.:
ECQ-UAAF103K
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECQ-UAAF103K.pdf
Description:
CAP FILM 0.01UF 10% 275VAC RADIA
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECQ-UA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
275V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.602 L x 0.197 W (15.30mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)