Panasonic Electronic Components ECQ-UAAF106KA
ECQ-UAAF106KA
Part No.:
ECQ-UAAF106KA
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECQ-UAAF106KA.pdf
Description:
CAP FILM 10.0UF 10% 275VAC RADIA
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECQ-UA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
275V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.614 L x 1.102 W (41.00mm x 28.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)