Panasonic Electronic Components ECW-F2124JAQ
ECW-F2124JAQ
Part No.:
ECW-F2124JAQ
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECW-F2124JAQ.pdf
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECW-F(A)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.209 W (13.00mm x 5.30mm)
Height-Seated(Max):
0.626 (15.90mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)