Panasonic Electronic Components ECW-F2685JAQ
ECW-F2685JAQ
Part No.:
ECW-F2685JAQ
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECW-F2685JAQ.pdf
Description:
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECW-F(A)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.937 L x 0.701 W (23.80mm x 17.80mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)