Panasonic Electronic Components ECW-FA2J154J
ECW-FA2J154J
Part No.:
ECW-FA2J154J
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECW-FA2J154J.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECW-F(A)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
141V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.717 L x 0.236 W (18.20mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.441 (11.20mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)