Panasonic Electronic Components ECW-FD2J153KQ
ECW-FD2J153KQ
Part No.:
ECW-FD2J153KQ
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECW-FD2J153KQ.pdf
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECW-F(D)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.496 L x 0.220 W (12.60mm x 5.60mm)
Height-Seated(Max):
0.339 (8.60mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)