Panasonic Electronic Components ECW-FD2J564J
ECW-FD2J564J
Part No.:
ECW-FD2J564J
Datasheet:
ShinYuaECW-FD2J564J.pdf
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
141V
VoltageRating-DC:
630V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Size/Dimension:
0.701 L x 0.331 W (17.80mm x 8.40mm)
Height-Seated(Max):
0.583 (14.80mm)
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)