Panasonic Electronic Components ECW-FE2J104J
ECW-FE2J104J
Part No.:
ECW-FE2J104J
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECW-FE2J104J.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECWFE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
141V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)