Panasonic Electronic Components ECW-FG60126JA
ECW-FG60126JA
Part No.:
ECW-FG60126JA
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECW-FG60126JA.pdf
Description:
CAP FILM 12UF 600VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECWFG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
600V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.240 L x 0.689 W (31.50mm x 17.50mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)