KEMET EDH106M050A9DAA
EDH106M050A9DAA
Part No.:
EDH106M050A9DAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEDH106M050A9DAA.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EDH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
35 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
43.75 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)