KEMET EDH108M050S9TAA
EDH108M050S9TAA
Part No.:
EDH108M050S9TAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEDH108M050S9TAA.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EDH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
800 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.642 L x 0.642 W (16.30mm x 16.30mm)