KEMET EDH227M6R3A9HAA
EDH227M6R3A9HAA
Part No.:
EDH227M6R3A9HAA
Datasheet:
ShinYuaEDH227M6R3A9HAA.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
120 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
150 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)