KEMET EDH447M6R3A9PAA
EDH447M6R3A9PAA
Part No.:
EDH447M6R3A9PAA
Datasheet:
ShinYuaEDH447M6R3A9PAA.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
475 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)