KEMET EDH475M450A9RAA
EDH475M450A9RAA
Part No.:
EDH475M450A9RAA
Datasheet:
ShinYuaEDH475M450A9RAA.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
45 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
56.25 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.504 L x 0.504 W (12.80mm x 12.80mm)