KEMET EDH476M025A9HAA
EDH476M025A9HAA
Part No.:
EDH476M025A9HAA
Datasheet:
ShinYuaEDH476M025A9HAA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
91 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
113.75 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)