KEMET EDH476M035A9MAA
EDH476M035A9MAA
Part No.:
EDH476M035A9MAA
Datasheet:
ShinYuaEDH476M035A9MAA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
210 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
262.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)