KEMET EDH476M6R3S9BAA
EDH476M6R3S9BAA
Part No.:
EDH476M6R3S9BAA
Datasheet:
ShinYuaEDH476M6R3S9BAA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
31 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
38.75 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)