KEMET EDK106M025S9BAA
EDK106M025S9BAA
Part No.:
EDK106M025S9BAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEDK106M025S9BAA.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EDK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
24 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)