KEMET EDK107M025S9MAA
EDK107M025S9MAA
Part No.:
EDK107M025S9MAA
Datasheet:
ShinYuaEDK107M025S9MAA.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
180 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
225 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)