KEMET EDK226M016S9DAA
EDK226M016S9DAA
Part No.:
EDK226M016S9DAA
Datasheet:
ShinYuaEDK226M016S9DAA.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
39 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
48.75 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)