KEMET EDK336M100A9PAA
EDK336M100A9PAA
Part No.:
EDK336M100A9PAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEDK336M100A9PAA.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EDK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
90 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
112.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)