KEMET EDK337M6R3A9HAA
EDK337M6R3A9HAA
Part No.:
EDK337M6R3A9HAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEDK337M6R3A9HAA.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EDK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
280 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
350 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)