KEMET EDK476M010A9DAA
EDK476M010A9DAA
Part No.:
EDK476M010A9DAA
Datasheet:
ShinYuaEDK476M010A9DAA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
43 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
53.75 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)