KEMET EDK476M025S9GAA
EDK476M025S9GAA
Part No.:
EDK476M025S9GAA
Datasheet:
ShinYuaEDK476M025S9GAA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
87.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)