Nichicon EEC2G105HWNM01
EEC2G105HWNM01
Part No.:
EEC2G105HWNM01
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaEEC2G105HWNM01.pdf
Description:
CAP FILM 1UF -5% +10% 400VAC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
EEC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
-5%, +10%
VoltageRating-AC:
400V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.457 L x 0.453 W (37.00mm x 11.50mm)
Height-Seated(Max):
1.024 (26.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.346 (34.20mm)