Panasonic Electronic Components EEE-FN0J151UR
EEE-FN0J151UR
Part No.:
EEE-FN0J151UR
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEEE-FN0J151UR.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
FN
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
700mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
104 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
160 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)