KEMET EEV226M025A9DAA
EEV226M025A9DAA
Part No.:
EEV226M025A9DAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEEV226M025A9DAA.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EEV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1Ohm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
112 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
160 mA @ 100 kHz
Impedance:
1 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)