KEMET EEV687M6R3S9MAA
EEV687M6R3S9MAA
Part No.:
EEV687M6R3S9MAA
Datasheet:
ShinYuaEEV687M6R3S9MAA.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
160 mohm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
420 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
600 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)