Silicon Labs EFR32BG24A010F1024IM40-B
EFR32BG24A010F1024IM40-B
Part No.:
EFR32BG24A010F1024IM40-B
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaEFR32BG24A010F1024IM40-B.pdf
Description:
BG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Packaging:
Tray
Series:
Blue Gecko
ProductStatus:
Active
Type:
TxRx + MCU
RFFamily/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Modulation:
2-FSK, 2-GFSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, O-QPSK
Frequency:
2.4GHz
DataRate(Max):
2Mbps
Power-Output:
10dBm
Sensitivity:
-105.7dBm
MemorySize:
1MB Flash, 128kB RAM
SerialInterfaces:
ADC, I²C, I²S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
GPIO:
26
Voltage-Supply:
1.71V ~ 3.8V
Current-Receiving:
4.4mA ~ 8.6mA
Current-Transmitting:
5mA ~ 160mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C